PHP Developer

Hays

  • Warszawa, mazowieckie
  • Stała
  • Pełny etat
  • 21 dni temu
PHP Developer
Warszawa
NR REF.: 1185159For one of our client, we are looking for a PHP Developer.
Responsibilities include
  • Work with highly loaded cluster of servers running on PHP 7.1
  • Work with Aerospike, MySQL/MariaDB, SQLite, Redis
  • Work with RabbitMQ and Kafka cluster with millions of messages per minute
  • Take part in CI/CD processes
Desired Skills and Experience
  • 4+ years of commercial experience in PHP development; experience with recent versions of PHP will be a plus
  • SQL (database design, query optimization, indexes); experience with MySQL/MariaDB is a plus
  • Experience with Git
  • Fluent English
  • Kafka, Java, Kubernetes, Jenkins, DDD experience will be a plus
Offer
  • A competitive salary and performance-based bonuses;
  • Hybrid working mode: Two days a week from our office, located in Warsaw
  • Some additional days off
  • Private medical healthcare
  • Team building activities
  • Work permit assistance if needed
If you39re interested in this role, click 39apply now39 to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.Hays Poland sp. z o.o. is an employment agency registered in a registry kept by Marshal of the Mazowieckie Voivodeship under the number 361.

InfoPraca

Podobne oferty pracy

  • Junior PHP Developer @ Thai Pro sp. z o.o

    Thai Pro sp. z o.o.

    • Warszawa, mazowieckie
    • 4 500-6 000 PLN miesięcznie
    Poszukiwany junior PHP developer do rozwoju aplikacji napisanej w Symfony oraz Api Platform. Poszukiwany junior PHP developer do rozwoju aplikacji napisanej w Symfony oraz Api Pl…
    • 13 dni temu
  • Senior PHP Developer (eCommerce, Headless)

    Tau Ceti Sp. z o.o.

    • Śródmieście (Warszawa)
    • 18 500-24 600 PLN za rok
    Poszukujemy doświadczonego programisty, specjalizującego się w technologiach PHP i Symfony - osoby programującej z pasją, dla której ważne jest tworzenie wysokiej jakości rozwiązań…
    • 6 dni temu
  • Junior PHP/JS Developer - Tech Support

    RTB House

    • Warszawa, mazowieckie
    Twoje zadania: strumieniowe przetwarzanie dużych wolumenów danych; tworzenie cyklicznych raportów z baz danych ( BigQuery / PostgreSQL); tworzenie skryptów wykorzystujących róż…
    • 9 dni temu